Bal festivali başladı

Bal festivali başladı
Orman Genel Müdürlüğünü temsilen İstanbul Orman Bölge Müdürlüğünün de katıldığı ve İstanbul Arı Yetiştiricileri Birliğinin sahte bala dikkat çekmek, üretici ve tüketiciyi bir araya getirip bal konusunda bilinçlendirme yapmak amacıyla Fuar Bayrampaşa Hali Fuar Alanı’nda “Api İstanbul Bal ve Arıcılık Festivali” adıyla ziyaretçilerine kapılarını açtı.

İstanbul Arı Yetiştiricileri Birliği’nin ev sahipliğinde gerçekleşen festivale İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Önal, Şile Kaymakamı Salih Yüce, Orman Bölge Müdürü Zekeriya Mere, İstanbul İl Tarım Müdürü Hamit Agün, ODÜH Şube Müdürü Hüseyin Hilesiz, HİDİ Şube Müdürü Canan Yeşil, İBB Gıda Tarım Hayvancılık Daire Başkanı Bayram Ali Çakıroğlu Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, İstanbul Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Onur Çilenk Orman Bölge Müdürlüğü teknik personeli ve arı yetiştiricileri katıldı.

Bal festivali başladı
Orman Bölge Müdürü Zekeriya Mere fuarla ilgili açıklamasında; “Türkiye’de 39 bini endemik olmak üzere 10 bin doğal bitki türünün yetiştiğini belirterek , “Dünya çapında Çin’den sonra ikinci büyük bal üreticisiyiz. Dünyadaki çam balının yüzde 90’ı ülkemiz ormanlarındaki kızılçamlardan üretiliyor. Ülkemizde 150 binden fazla aile, orman köylüsü bal ve arı ürünleriyle geçiniyor. Bu ekonomik güç başta orman köylümüz olmak üzere tüm vatandaşlarımız için çok önemli bir gelir kaynağıdır” dedi.
“Bakanımızın söylediği bir söz vardı; “Ormanlardan üretilen bal şu mahaldeki ormanlardan üretilmiştir. Bal’ın sertifikalı olması lazım” diye. 2009 yılından beri söylüyordu ve biz bunu ilk kez Şilede gerçekleştirdik, bu manada Şile arıcılarına ve Şile arıcıları derneğine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İlk defa özellikle kestane balı ile alakalı Şile ormanlarından üretildiği şeklinde bir sertifikada aldılar. Bu konuyla alakalı Bakanlığımıza bir önerimiz yakın zamanda Orman Teşkilatı olarak Cumhurbaşkanlığımız Külliyesine bir ziyaret gerçekleştireceğiz, Şile arıcılarıyla da ilgili böyle bir önerimizi de Bakanlığımıza sunduk orada da yineleyeceğiz. Ben bu fuarların üretilen Bal’ın kalitesini arttırdığını düşünüyorum ve yine bu fuarlarda üreticiyle bir araya geliyoruz dertlerini taleplerini dinliyoruz ardından Orman Teşkilatı olarak destek çalışmalarımız yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz. Fuarın sektöre hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.
Bal festivali başladı